آب انبارهای دوقلوی کیش، مکان های تاریخی کیش

» آب انبارهای دوقلوی کیش، مکان های تاریخی کیش

جزیره کیش یکی از مقاصد گردشگری منتخب برای سفرهای دریایی است ، و علاوه بر پاساژها و تفریحات آبی ، مناظر طبیعی زیبا و مکان‌های تاریخی فراوانی نیز دارد.

 بناهای تاریخی هر شهری برای گردشگرانی که علاقه به اماکن تاریخی دارند، بسیار ارزشمند است. 

جزیره کیش متقاضیان بسیاری در فصل های مختلف دارد و در سفر به این جزیره علاوه بر دیدار از جاذبه های آبی طبیعی می توانید از اماکن تاریخ کیش بهره ببرید.

آب انبار سنتی دوقلو با پنج بادگیر از جاذبه های گردشگری و جزیره زیبای کیش می باشد این آب انبار در شمال جزیره کیش و در کنار شهر تاریخی حریره قرار دارد.

تاریخچه آب انبار دوقلو کیش

اقلیم ایران در بخش جزیره کیش دارای آب و هوای گرم و مرطوب بوده که باعث کمبود آب شده و برای رفع مشکلات آب در گذشته به احداث آب انبار دوقلو کیش برای جزیره کیش استفاده کرده اند.

این میراث در چغازنبیل مناسب با شرایط اقلیم منطقه بنا شده است.

این اثر به شکل مخزنی چهارگوش، مدور و گنبدی است و این آب انبار کنونی متعلق به زندگی معاصر ما می باشد. 

آب انبار دوقلو کیش در قسمت شمالی جزیره قرار دارد و در سال 1372 شمسی ساخته شده است.

 این آب انبار بر روی آب انباری قدیمی ایجاد گردید و سپس مورد بازسازی قرار گرفت و حال به شکل مدرن امروزی دیده می شود.

معمولا آب انبارها در مناطقی که کمبود آب دارند احداث می شود و زمان خشکسالی ، ذخیره شود و این آب ها سطحی و حاصل از باران است، که در این مکان ها ذخیره می شوند و مورد استفاده قرار می گیرد.

 معمولا هدف از ساخت آب انبارها به شکل حوض یا استخر سرپوشیده در زیرزمین بوده است و محل انباشت آب و نگهداری آن بوده است. 

این ساختمان طوری طراحی شده است که برای زمان های گرم سال و در فصل های گرم آب آن به روش درست و به صورت سالم ذخیره شده، تا در صورت لزوم از آن استفاده شود. 

هم اکنون با مدرن شدن شیوه های زندگی ، آب انبار دوقلو در طی این سال ها و به دلیل به وجود آمدن ساختمان ها و توسعه صنعت ، به همین دلیل امثال این آب انبارها کاربرد خود، را از دست داده و به جاذبه گردشگری تاریخی در کیش تبدیل شده است.

این آب انبار دارای دو گنبد و پنج بادگیر می باشد که جهت خنک شدن محیط اطراف ب از آن استفاده می کردند. 

در قسمت های ورودی آب انبار دریچه های وجود دارد که موجب تعادل آب و هوا ی داخل آب انبارشده و هوای آن را در تابستان خنک می کرده است.

شیوه کار این آب انبار به شکلی ست که از طریق هوا بخشی از آب، آب انبار وارد برج شده و سپس به سمت پایین انتقال می یابد و با برخورد به سطح آب باعث خنک شدن آب می شود. 

زمانی که این بنا دارای آب بوده، این منطقه دارای آب و هوای سردتری بوده اما اکنون هوای سرد در این آب انبار کمتر احساس می شود. 

با دیدن این نوع ساختمان های متوجه می شویم که در گذشته مردم برای تهیه آب باید سختی های بسیاری را تحمل می کردند تا مزه آب شیرین و خنک را می چشیدند و حتی با داخل کردن راه های علمی و ابتکاراتی از ذهنشان به روش هایی پی می بردند و آن را عملی می کردند. 

بازدید از جاذبه ی آب انبار دو قلو در کیش رایگان است!

برای بازدید از آب انبار دوقلو در کیش می‌توانید از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب به قسمت شمالی جزیره سفر کنید و از شهر باستانی حریره و مجموعه درخت سبز نیز دیدن کنید.

بهترین زمان بازدید از آب انبار دوقلو کیش در فصول خنک سال مثل پاییز و زمستان می باشد. 


سفر خوبی را برای شما آرزومندیم .آخرین مطالب این وبلاگتعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز
ثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی
راز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان
استخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده غیر حضوری  ساخت وبلاگ